isim değiştirme başka bir ismi talep edebilir miyim

Geçmiş SorularKategori: Sorularisim değiştirme başka bir ismi talep edebilir miyim
Fatma Nur OK önce 5 ay sordu

Merhabalar, ben Fatma Nur OK 28.06.1996 doğumluyum size isim değiştirme konusunda danışmak istiyorum. Adımı çocukluğumdan beri benimseyemiyorum bunun için sebeplemi sıralayacak olursam:

  • Ailem ben doğduğumda benim için farklı isimler düşünmüşler ancak ben doğmadan bir kaç yıl önce ananem öldüğü için onun adını koymayı tercih etmişler bu durum bana çocukluğumdan beri sanki Fatma Nur ismi benim ismim değil de başka birinin ismiymiş gibi hissettiriyor.
  • Küçüklüğümden bu yana yakınımdaki insanlar bana FN (Fatma Nur’un baş harfleri ve fene diye okunuyor) takma ismiyle sesleniyor ve yıllardır hocalarım dahi bana bu isimle seslendiği için bu takma ismi çok benimsedim.
  • Birinin bana Fatma Nur diye seslenmesini tuhaf karşılıyorum ve huzursuz oluyorum çünkü bu bana samimiyetsiz geliyor.
  • İnsanlarla tanışırken sorun yaşıyorum çünkü biri beni bir diğer kimseye tanıtırken FN diye tanıtıyor ve ben kimlikte yazan ismimide söylemek durumundaymışım gibi hissediyorum ve bu karışıklığa yol açıyor tabii bu durum ben birileriyle tanışırken de aynı şekilde gerçekleşiyor.
  • Ben bir sanatçıyım işlerime imza atarken ya da sergi isim kartlarına adımı yazdırırken her zaman FN adımı kullanıyorum.
  • şu anda sanat dalında yüksek lisans yapıyorum ve yurt dışında master ve doktora yaparak akademik kariyerimi sürdürmek istiyorum. akademik kariyerim boyunca bir çok makale ve tez yazacağım bu çalışmaların üzerinde benimsemiş olduğum aynı zamanda eserlerim için de kullandığım ismim yazsın istiyorum.

Bunun gibi hayatımda karışıklığa ve huzursuzluğa sebebiyet veren bir çok nedenim var. Durumumu anlatabilmek için biraz ayrıntı vermeye çalıştım uzun olduysa kusura bakmayın. Benim bu durumum için mahkemeye başvurabilir miyim ve fn ismimi veya benzeri bir sese sahip başka bir kelimeyi, ismi talep edebilir miyim. Örneğin; fene, fn, finn…

Switch The Language

Avukatlık hizmeti sunarken tüm müvekkillerimize aynı özen ve titizliği gösteriririz. Davanın veya işin maddi değeri farketmeksizin her müvekkilimizin işi bizim için eşit ve aynı derecede önemlidir. Dolayısıyla avukatlık hizmeti anlayışımızda güven, kalite ve özen esastır.

ADRES

Emek Mahallesi Yeşilırmak Caddesi Aksu Plaza 5/4 Kepez/ANTALYA

TELEFON

+90 242 242 1 242
+90 532 262 42 42

FAKS

+90 850 393 89 72

E-MAIL

info@ahmetalkan.av.tr

Whatsapp 1